Europa Wenecja Włochy

Wenecja i okolice – 4 miejsca, które warto zobaczyć

Wenecja i okolice – 4 miejsca, które warto zobaczyć
Wenecję masz już za sobą? A może chcesz zwiedzić zarówno ją, jak i pobliskie okolice? Jeżeli możesz spędzić w Wenecji więcej niż jeden dzień, warto zwiedzić prowincję. A jest, co zwiedzać. Pobliskie wyspy, wybrzeże – Wenecja to nie jedyna atrakcja, na która warto zwrócić uwagę. Podsuwam pomysły na cztery jednodniowe wycieczki w okolice tego pięknego miasta. Wsiadaj w tramwaj wodny i zwiedzaj jak najwięcej!

P.S. Jeśli chcesz zwiedzić tylko Wenecję, ale taką nieodkrytą i niesztampową – sprawdź mój poprzedni wpis odnośnie tego, co warto zobaczyć w Wenecji w jeden dzień.

San Giorgio Maggiore – mikro Wenecja z bliźniaczą wieżą

Chyba każdy kojarzy znaną z placu św. Marka dzwonnicę, prawda? A czy wiecie, że nieopodal placu jest bliźniacza wieża? Równie piękna i urokliwa, a znacznie rzadziej odwiedzana przez turystów? Znajduje się na wysepce San Giorgio Maggiore, która umiejscowiona jest dokładnie na przeciwko placu św. Marka.

Wenecja ciekawe miejsca do zwiedzania San Giorgio Maggiore
San Giorgio Maggiore znajduje się tak blisko Wenecji, że aż szkoda nie wybrać się na tę wyspę!

Pamiętaj, że San Giorgio Maggiore nie jest miejscem nastawionym na turystów. Nie znajdziesz tutaj hoteli, wielkich atrakcji. Nieopodal mariny znajduje się niewielki bar… a poza nim nie uświadczysz restauracji! To, co zachwyca to cisza, spokój oraz wspaniałe widoki. Z San Giorgio Maggiore rozpościera się widok na całą Wenecję. Na wyspie znajduje się też przepiękny, biały kościół San Giorgio Maggiore, będący atrakcją wyspy.

Jak dostać się do San Giorgio Maggiore z Wenecji?

widok z wenecji na San Giorgio_Maggiore
Widok na San Giorgio Maggiore z portu nieopodal placu św. Marka w Wenecji

Na wyspę można dotrzeć wyłącznie łódką. Z weneckich przystani odchodzą tramwaje wodne, które kierują właśnie do San Giorgio Maggiore. Najłatwiej jest wsiąść w tramwaj na jednym z terminali promowych ACTV: S. Marco (Giardinetti) DX lub S. Zaccaria (Danieli) E. Na miejscu musicie odnaleźć tramwaje oznaczone jako “2” lub “N”, które zawiozą Was bezpośrednio do  San Na wyspę można dotrzeć wyłącznie łódką, z weneckich przystani odchodzą tramwaje wodne, które kierują właśnie do San Giorgio Maggiore. Więcej informacji znajdziecie na stronie ACTV, czyli przewoźnika weneckiego.

Murano – szklana wyspa

Zarówno z Punta Sabbioni, czyli lądowego portu, jak i z placu św. Marka bądź Piazzale Roma, za pośrednictwem stateczków i wodnych tramwajów można dostać się na pobliską wyspę Murano, słynącą z wyrobu szkła, bądź Burano, która zachwyca koronkowymi wyrobami.

Murano Wenecja

Szklarze, będący dumą dawnej Wenecji jako miejsce swego urzędowania wybrali maleńką i niepozorną wyspę Murano. Zwiedzając to miejsce warto wybrać się do muzeum szkła „Museo dell’ Arte Vetraria”, wybudowanego w 1861 r. To tam znajduje się imponujący, największy na świecie, 60 – ramienny żyrandol, wykonany ze szkła. W muzeum podziwiać można także pozostałe wyroby rzemieślników, takie jak cieniutkie, dmuchane kielichy, zastawy stołowe ale także dziecięce zabawki czy misternie zdobiona biżuteria. Kojarzycie bransoletki Pandory? Ich szkiełka również nazywają się “murano”. Właśnie dlatego, że są wytwarzane według zasad tradycyjnego rzemiosła.

Burano – feeria barw, która zachwyca

Burano - obok Wenecji
Wenecja i okolice – co warto zobaczyć? Bez wątpienia Burano! Chwilka w tramwaju wodnym, a zostajemy przeniesieni w przepiękne, kolorowe miejsce!

Murano jest przez miejscowych nazywana „kruchą wyspą”. Nazwa nawiązuje do kruchości szkła. Pobliska wyspa Burano zwie się „kolorową wyspą”. Niektórzy nawet mówią, że to nie wyspa, to czysta barwa. Czemu? Z każdej strony prowincja wita odwiedzających niezwykłą feerią barw. Nie bez celu każdy dom pomalowany został na intensywny kolor. Od wieku są tak malowane, aby rybacy, z któryś kiedyś słynęła wyspa, błądzący we mgle bez trudu wrócili do domu.

wenecja i okolice co warto zobaczyć - Burano
Burano jest malowniczą, kolorową wyspą, którą warto odwiedzić.

Obecnie mieszkanki Burano stanowią swoistą ozdobę tego miejsca. To dzięki nim wyspa zasłynęła i stała się kolebką niektórych turystów. Tutejsze koronczarki uczyły fachu nawet dwórki francuskiego króla Ludwika XIV. Na wyspie oprócz muzeum koronek znajduje się także działająca nieprzerwanie od 1872 roku szkoła koronczarstwa.

Jak dostać się do Burano i Murano?

wenecja i okolice co warto zobaczyć - Murano
Zarówno do Murano, jak i Burano można dostać się w ten sam sposób – wypływając tramwajem wodnym!

Oczywiście, że… drogą morską, czyli tak jak wszędzie w Wenecji. Z Burano i Murano nie ma większego trudu – dopływa do nich praktycznie większość tramwajów wodnych, w tym linie 13, czy 7 – odchodząca bezpośrednio z placu św. Marka.

Chioggia – mała Wenecja

Chioggia - Mała Wenecja
Chioggia nazywana jest również małą Wenecją. Nie ma, co się dziwić! Jest równie urokliwa, a znacznie mniej odkryta.

Już zwiedziłeś Wenecję? A może chcesz odetchnąć od zgiełku i tłumów? W takim razie wystarczy, że udasz się kawałek za Wenecję, by odkryć Chioggię. To urocze, maleńkie miasteczko położone nad laguną wenecką. Co tutaj znajdziesz? Przede wszystkim największy w regionie, imponujący targ rybny. Oprócz tego miasteczko zachwyca – nieduże łódeczki przycumowane wokół kanałów, tętniące życiem (ale nie do przesady jak w Wenecji) bary i place. To tutaj można odetchnąć i poczuć się jak w Wenecji zimą, czyli bez tłumów.

Jak dostać się do Chioggia z Wenecji?

targ w Chioggia
W Chioggia znajduje się targ rybny – wszystko pochodzi z porannych połowów! Jest na co się skusić.

Jeśli nie chcecie jechać autobusem lub samochodem, tylko pokonać tę trasę drogą morską – wszystko jest możliwe! Chioggia od Wenecji dzielą samochodem aż 54 km. Najłatwiej jest przedostać się do Chioggia tramwajem wodnym nr 11, płynącym bezpośrednio z Lido. Znacznie mniej czasu zajmie Ci przedostanie się do Lido tramwajem niż samochodem 😉 Ewentualnie dostań się do Pellestrina. Na stronie ACTV znajdziesz aktualny rozkład tramwajów wodnych.

Co można zobaczyć w Wenecji? Wiele! Ale jeszcze ciekawsze i bardziej nieodkryte atrakcje turystyczne znajdziesz w okolicy miasta. Jeśli masz możliwość zostania w Wenecji na więcej niż jeden dzień – koniecznie pooglądaj inne miejsca. Kto wie, być może tak jak ja zakochasz się w kolorowych domkach w Burano? 😉

5 Comments

 • Reply

  Pianino

  08/05/2022

  Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie… http://www.xmc.pl

 • Reply

  Maggie Reynold Most

  16/02/2021

  Wspaniale pomysly kosztuja grosze. Bezcenni sa ludzie, ktorzy je urzeczywistniaja. Twj blog jest tego wspanialym przykladem…

 • Reply

  Tomasz Michalowski

  08/11/2020

  Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…

 • Reply

  Wiecznie Wolni

  19/01/2020

  Mieliśmy okazję odwiedzić po powodzi. Miasto bardzo szybko otrząsnęło się po niej. Zdecydowanie warto spędzić w niej choćby weekend!

  • Reply

   Ola

   13/02/2020

   Nieustraszeni w walce z żywiołem – trochę tak postrzegam Wenecjan 🙂 Też uwielbiam to miasto!

Leave a Reply

Krótko o mnie

ZAKRĘCONA PODRÓŻNICZKA

O mnie - kim jest Zakręcona Podróżniczka

Cześć, mam na imię Ola i jestem totalnie zakręconą podróżniczką. Czemu? Bo nic, co szalone nie jest mi obce 🙂 Ach, no i mam kręcone włosy! Podróże są największą pasją mojego życia – to moja okazja, by oderwać się od rzeczywistości!

Ponadto: fanka dobrego jedzenia (zwłaszcza kuchni azjatyckiej i ogórków kiszonych) i miłośniczka wszystkich zwierząt (tak pająków też :)).

Dowiedz się o mnie wiecej - Zakręcona Podróżniczka

Przeczytaj również

Obserwuj mnie na Facebooku

Lista marzeń – sprawdź moją bucket list

Lista marzeń - Bucket List Zakręcona Podróżniczka