Europa Porady Wenecja Włochy

Wenecja – zwiedzanie w jeden dzień: ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Wenecja – zwiedzanie w jeden dzień: ciekawe miejsca, które warto zobaczyć
Jeżeli liczysz na kolejny przewodnik poświęcony typowemu zwiedzaniu Wenecji w jeden dzień – jesteś w błędzie. Masz nadzieję, że przeczytasz o placu św. Marka? Zachęcę Cię do odwiedzenia pałacu Dożów? Będę przekonywać do przyjazdu i odwiedzin Wenecji typowej? Jeżeli odpowiedziałeś na któreś z pytań twierdząco – nie czytaj dalej. Możesz się rozczarować. Ten przewodnik nie będzie zachęcał do odwiedzenia typowych miejsc, które są opisane w każdym dostępnym o Wenecji przewodniku. Poprowadzę Cię trochę inaczej – nieznanymi dla większości turystów ścieżkami, które są w stanie zaprzeć dech w piersiach nawet największych podróżniczych sceptyków. Zakochaj się w Wenecji!

Być w Wenecji, to jakby zjeść całe pudełko czekoladek z likierem naraz.

Truman Capote

Nie idź za tłumem! Co zobaczyć w Wenecji w jeden dzień?

Wenecja jest miastem, które można pokochać bezgranicznie bądź je znienawidzić. Obok położonego na wyspach miasta zakochanych nie da się przejść obojętnie. I oczywiście obok atrakcji Wenecji! Poza głównymi Top miejscami jak plac św. Marka w Wenecji, Canale Grande czy Pałac Dożów, warto przespacerować się wąskimi, bocznymi uliczkami i poznać ich własną, interesującą historię. A takich nieznanych dróg Wenecja oferuje wiele.

Z czego słynie Wenecja? Oczywiście z mostów!

Planując zwiedzanie Wenecji… nie sposób nie pomyśleć o mostach! W mieście znajduje się 409 mostów łączących ze sobą aż 117 wysp.

Ponte di Rialto – najsłynniejszy most w Wenecji

Najsłynniejszy z nich – Ponte di Rialto jest jednocześnie najstarszym znajdującym się na Canale Grande (most wybudowano w 1551 r.). Podobno, jeżeli nie zrobi się zdjęcia na jego tle, nikt nie uwierzy nam, że byliśmy w Wenecji. Most stanowi swoistą wizytówkę miasta. Na dodatek jest tłumnie odwiedzany przez turystów, co powoduje, że swój urok, a my marzymy, aby przedostać się na jego drugą stronę jak najszybciej.

Ponte Rialto –chyba najbardziej znany most w całej Wenecji. Dookoła znajduje się wiele sklepów. Nie sposób go przegapić!

Warto jednak przejść przez niego, bowiem od strony lądu znajduje się trzypiętrowa kamieniczka, przytłoczona znajdującymi się po jej obu stronach imponującymi renesansowymi i barokowymi budynkami. Ta mała kamienica zwie się Fasan i to tu, według opowiadań zazdrosny Otello udusił Desdemonę…

Małe mostki, ogromne mosty – zwiedzając Wenecję można natknąć się na nie na każdym kroku!

Atrakcje Wenecji? Praktycznie każdy most w mieście!

Nie tylko Ponte di Rialto zasługuje na odwiedzenie. Wiele nienazwanych mostów jest równie pięknych. Zwiedzając Wenecję w jeden dzień pochodź wąskimi uliczkami, których szerokość niejednokrotnie nie przekracza 2 metrów. Czy wiesz, że rozpościerając ręce możesz, praktycznie bez problemu, dotknąć ścian obu przeciwległych budynków?

Wyobrażasz sobie, że pod takim małym mostkiem można przepłynąć? Gondolierzy w Wenecji potrafią wszystko!

Mniej znane drogi prowadzą do uroczych miejsc, rzadziej odwiedzanych przez turystów. Jednym z nich jest Calle San Pelegrino, na którym odbywają się występy miejscowych grajków. Miejsce jest nieoznaczone przez tabliczki, dlatego trudniej do niego dotrzeć. Plac znajduje się pomiędzy Calle de le Beccarie a Calle dei Botteri, do którego można dojść bezpośrednio od Ruga dei Oresi wychodzącej od mostu Rialto. Uciekając od tłumów można swobodnie chodzić wąskimi weneckimi uliczkami, gdyż większość z nich i tak ostatecznie prowadzi do Canale Grande.

Zakochani mogą wzorem weneckiej legendy spróbować zakląć swą miłość, bowiem pocałunek z ukochaną osobą, na każdym z 409 mostów ma przynieść parze związek na zawsze.

Miasto Casanovy i gondoli – ciekawostki Wenecji

Po pierwsze – miasto miłości, po drugie – rzeźbione gondole z poduszkami w kształcie serca, aż w końcu – mosty zakochanych. Niewątpliwie Wenecja to jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie. W końcu to tu urodził się Casanova – podróżnik i literat, który zasłynął z barwnego życia pełnego miłosnych podbojów. Jedną z weneckich atrakcji jest podróż gondolą obok domu słynnego uwodziciela.

Ile kosztuje przejazd gondolą w Wenecji? To zależy od konkretnego gondoliera. My płaciliśmy 200 euro za 4 osoby… tanio nie było, ale to nie lada atrakcja!

Niestety na wynajęcie łódeczki nie mogą sobie pozwolić wszyscy. Ile kosztuje przejazd gondolą w Wenecji? Koszt gondoli w Wenecji dla dwóch osób to nawet 200 euro. Pomimo ceny jest to niezapomniana przygoda – miałam okazję tego doświadczyć. Gondolierzy sprawnie przeciskają się nawet pod najmniejszymi mostami, a turysta może podziwiać miejsca, do których ciężko byłoby mu dotrzeć pieszo.

Dom Casanovy w Wenecji najlepiej widać z gondoli, ponieważ patrząc od strony mostu znajduje się on nieco w oddali.

Jeżeli nie fascynuje Cię podróż gondolą, do domu Casanovy możesz dotrzeć o własnych siłach. Znajduje się on nieopodal najsłynniejszego weneckiego mostu Ponte di Rialto i odchodzi od niego ulica Rivia del Carbon, którą należy kierować się lewo. Po dojściu do bocznego kanału wpływającego do Grande Canale widać hotel Gritti Palace. Patrząc w głąb ulicy, można dopatrzeć się brązowego,  niepozornego budynku, wybudowanego z cegły. Ta nieoznaczona budowla, wyróżniająca się spośród innych jedynie białymi kolumnami znajdującymi się obok okien to właśnie dom Casanovy.

Wenecka legenda, o której opowiadają gondolierzy

Gondolą pływa się zarówno po Canale Grande, jak i mniejszych kanałach w głębi Wenecji.

Wenecjanie opowiadają turystom legendy związane z najsłynniejszym europejskim uwodzicielem. Pierwsza z nich głosi, że zakochani, którzy wspólnie obejrzą budynek, w którym mieszkał Casanova pozostaną ze sobą już na zawsze.

Druga, również związana ze złodziejem niewieścich serc, opowiada o jego uwolnieniu się z więzienia Piombi, umieszczonego w podziemiach Pałacu Dożów. Ucieczka Casanovy była brawurowa – z lochów przedostał się na górne piętro pałacu. Gdy stał na złotych schodach prowadzących do apartamentów zauważył go lokaj. W efekcie uwodziciel, zamiast rzucić się biegiem, udał, że jest gościem szukającym wyjścia. W związku z tym… służący odprowadził go do drzwi. Dziś miejsce jest otwarte dla zwiedzających.

Zostań do wieczora, nawet jeśli spędzasz jeden dzień w Wenecji

Wenecję warto zwiedzać nie tylko w ciągu dnia, ale także (a może nawet zwłaszcza?) wieczorem. Przede wszystkim turystów jest mniej, a zachód słońca nad bazyliką bywa imponujący! Romantyzm… praktycznie za darmo!

Przede wszystkim Wenecja nocą to piękny widok. Wielu turystów, wpada do tego Wenecji jedynie na jeden dzień, aby odhaczyć kolejne wspaniałe miejsce i zrobić parę zdjęć, by móc pochwalić się znajomym, a następnie zniknąć w autokarze, samochodzie bądź samolocie, żeby przedostać się do kolejnego miasta. Jeżeli masz więcej czasu i celem Twojej podróży nie jest skreślenie z listy kolejnego zabytku, pozostań w mieście do późnej pory.

Wieczorem w okolicy Ponte Rialto jest znacznie mniej ludzi. Na przykład można bez przeszkód pospacerować nad Canale Grande.

Po całodziennym zwiedzaniu zakątków, warto wrócić na plac św. Marka w Wenecji. Wieczorem serce miasta jest mniej zatłoczone. Właśnie wtedy, można bez pośpiechu podziwiać architekturę bazyliki, czy przycumowane do portu gondole, oświetlone blaskiem księżyca. Jeżeli masz wolną chwilę przejdź się w głąb miasta, ponieważ to wtedy kanały wyglądają przepięknie. Gdy w domach dookoła palą się światła – miasto nabiera uroku. Nawet woda zyskuje ciekawszy, zielonkawy kolor. Taki widok niewątpliwie zapiera dech w piersiach i zapamiętasz go do końca życia. I zachód słońca nad kanałami – potrafi być naprawdę magiczny!

W dzień czy w nocy – Wenecja zachwyca. Byłam w niej praktycznie o każdej porze roku. Niezależnie od tego czy jesteś po raz pierwszy, czy do niej powracasz, zawsze zapada w pamięć.  Jeżeli chcesz poznać to niewątpliwie urokliwe miejsce, podążaj nieznanymi ścieżkami, z daleka od pozostałych turystów, nawet jeśli zwiedzasz Wenecję tylko przez jeden dzień. Chodź po mieście własnymi drogami – dzięki nim masz szansę poznać nieznane wszystkim zakątki miasta zakochanych.

3 Comments

 • Reply

  XMC

  28/12/2020

  Tajemnica zycia lezy w poszukiwaniu piekna. – Oscar Wilde

 • Reply

  Baska

  28/04/2019

  Czesc,
  Super wpis! Zazdroszcze wycieczki gondola, choc cena powala. Nie bylo Ci zal pieniedzy?

  • Reply

   Ola

   04/05/2019

   @Baska – cena owszem, bardzo wysoka, ale szczerze mówiąc? Nie było 🙂 Z pewnością nie będę miała okazji już powtórzyć takiej przygody.

Leave a Reply

Krótko o mnie

ZAKRĘCONA PODRÓŻNICZKA

O mnie - kim jest Zakręcona Podróżniczka

Cześć, mam na imię Ola i jestem totalnie zakręconą podróżniczką. Czemu? Bo nic, co szalone nie jest mi obce 🙂 Ach, no i mam kręcone włosy! Podróże są największą pasją mojego życia – to moja okazja, by oderwać się od rzeczywistości!

Ponadto: fanka dobrego jedzenia (zwłaszcza kuchni azjatyckiej i ogórków kiszonych) i miłośniczka wszystkich zwierząt (tak pająków też :)).

Dowiedz się o mnie wiecej - Zakręcona Podróżniczka

Przeczytaj również

Obserwuj mnie na Facebooku

Lista marzeń – sprawdź moją bucket list

Lista marzeń - Bucket List Zakręcona Podróżniczka