Majówka, krótki city break, czy dowolny weekend – każdy powód jest dobry, by odwiedzić Wrocław. Dla mnie to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Dynamiczne miasto, stale rozwijające się i zmieniające, a jednak zachowujące ducha czasu. Jest pełne historii, niezwykłej atmosfery i świetnej kultury.
Jednak jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego miasta są krasnale. Te małe, brązowe postacie stały się nie tylko popularnymi symbolami miasta, ale również integralną częścią jego dziedzictwa kulturowego. Jakie skrywają tajemnice? No i jaka jest i historia wrocławskich krasnali?
Historia wrocławskich krasnali
Nie wiem, czy wiecie, ale początki historii krasnali we Wrocławiu sięgają okresu PRLu, a dokładniej lat 80. XX wieku. Wówczas Karol Tomaszewski, znany wrocławski artysta, chcąc sprzeciwić się komunistycznemu reżimowi, stworzył pierwszego krasnala. Stał się on symbolem – mała, brązowa figurka umieszczona przy jednej z ulic zyskała rozgłos. W ten sposób zyskała też miano atrakcji turystycznej.
Z czasem… krasnale się rozmnożyły! Coraz częściej było je widać na ulicach miasta. Niektórzy twierdzą, że krasnale same przyszły do miasta, uznając je za miejsce niezależne i wolne. Inni zaś (ci, co mniej wierzą w magię i baśniowe istoty), twierdzą, że krasnoludki są wytworem ludzkich rąk. Krasnale we Wrocławiu – ile ich jest? Obecnie we Wrocławiu znajduje się ponad 900 figurek, a liczba ta stale rośnie.
Wrocław i krasnale stały się jednością
Krasnal wrocławski – słyszał o nich chyba każdy. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że krasnale we Wrocławiu stały się tak nieodłącznym elementem tożsamości miasta, jak Syrenka w Warszawie, czy Smok Wawelski w Krakowie. To po prostu symbol uwielbiany przez mieszkańców, ale też turystów – i to dużych i małych.
Przemierzając ulice miasta, można natknąć się na krasnale w najbardziej nieoczekiwanych miejscach: na chodnikach, w parkach, czy na skrzyżowaniach ulic. Każdy z tych uroczych stworzeń ma swoją własną historię i charakterystyczne cechy, co sprawia, że poszukiwanie ich staje się fascynującą przygodą.
Krasnale we Wrocławiu – jak je znaleźć?
Szukać krasnali we Wrocławiu można na wiele sposobów. Możesz to robić samemu lub stawiając na wycieczkę z przewodnikiem. Majówka to idealny czas na spacer po urokliwych uliczkach starego miasta Wrocławia. Znajdziesz tu malownicze kamienice, historyczne kościoły i kolorowe kamienice.
Szlakiem Wrocławskich Krasnali
Chcesz znaleźć wszystkie najważniejsze krasnale we Wrocławiu? A może wybierasz się tam z grupą dzielnych i żądnych przygód przedszkolaków? Doskonała dla nich i dzieci w wieku szkolnym będzie zorganizowana i bardzo przemyślana wycieczka “Szlakiem Wrocławskich Krasnali”, organizowana przez Wrocmania.pl.
Tematem wycieczki organizowanej właśnie z myślą o najmłodszych jest poszukiwanie tych słynnych, baśniowych ludków. Dzieci są wyposażone w mini lornetki, mapę razem z kolorowymi naklejkami i stylowe czapeczki, dzięki czemu zamienią się w prawdziwych poszukiwaczy przygód!
Wspólnie z przewodnikiem będą szukać krasnali po wrocławskim rynku i to w bardzo nieszablonowy sposób. Będzie zabawnie, wesoło i na pewno dzieci zapamiętają taką wyprawę na bardzo długo. Dodatkowo będzie to nauka poprzez zabawę – dowiedzą się nowych rzeczy w przystępny dla nich sposób, będą mieć zapewnioną rozrywkę, a przy okazji… poznają język migowy.
Jakie miejsca można odwiedzić w ramach wycieczki “Szlakiem Wrocławskich Krasnali? M.in. Rynek Starego Miasta i ratusz, plac Solny, kamieniczki (w tym Jasia i Małgosi) czy Stare Jatki.
Krasnoludki we Wrocławiu na własną rękę
Jak wyruszyć samemu? Rozpocznij swoją przygodę od wrocławskiego rynku, gdzie znajdziesz pierwszego krasnala – “Papieża”. Przy rynku znajdziesz też krasnala “Placzek”. Następnie ruszaj śladem mapy krasnali, aby odkryć ich kolejne ukryte lokalizacje. To nie tylko świetna zabawa, ale również sposób na zwiedzenie różnych części miasta i jego zabytków.
Istnieją specjalne mapy i przewodniki po krasnalach, które można zakupić w miejscowych punktach informacji turystycznej lub księgarniach. Mapa do szukania krasnali we Wrocławiu może pomóc w wędrówce, ale alternatywnie, możesz po prostu spacerować po ulicach miasta i pozwolić się zaskoczyć, gdy natkniesz się na kolejnego krasnala. To niezwykłe doświadczenie, które pozwala poznać nie tylko uroki miasta, ale również jego historię i kulturę.
Wrocław to miejsce, które ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza podczas majówki. Niezależnie od tego, czy interesują cię zabytki, kultura czy po prostu chcesz spędzić czas na relaksie, Wrocław z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Ja absolutnie uwielbiam to miasto!
Przy okazji… mała ciekawostka! Czy wiesz, że krasnale są nie tylko we Wrocławiu, ale także i Łodzi? 😉 Je także można u “mnie” znaleźć!