Strona główna

Kreta czy Korfu? – wymarzone wakacje w Grecji

Kreta czy Korfu? – wymarzone wakacje w Grecji

Grecja jest jednym z atrakcyjniejszych kierunków dla turystów z całego świata. Również Polacy każdego roku niezwykle chętnie udają się do tego kraju, ceniąc sobie przepiękne okoliczności przyrody, pyszne jedzenie, a także wspaniałą historię i kulturę. Naturalnie przy tym pojawiają się pytania, które miejsce w Grecji warto odwiedzić w pierwszej kolejności. To złożony dylemat, zwłaszcza jeśli przyszło nam wybierać pomiędzy dwoma najsłynniejszymi wyspami. Kreta czy Korfu? – Oto jest pytanie!

  1. Kreta czy Korfu? – Podstawowe wytyczne.
  2. Piaszczyste plaże ozdobą greckich wysp.
  3. Grecka wyspa obfitująca w atrakcje turystyczne.
  4. Kreta i Korfu – jedyne w swoim rodzaju greckie wyspy.

Bałkany to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Oferują na tyle szeroki wachlarz atrakcji (też do zwiedzania) i styli kulinarnych, że nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie coś dla siebie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Grecja – z jej wyjątkowym klimatem i rajskimi wyspami, jak Kreta czy Korfu, w których zakochać się jest niezwykle łatwo. Ważne przy tym, aby pamiętać, że każda z nich jest inna i przed wyborem warto dokładnie przeanalizować cel podróży.

Kreta czy Korfu? – Podstawowe wytyczne

Kreta i Korfu, mimo że przynależą do tego samego państwa, różnią się między sobą nie tylko wizualnie, ale również kulturową spuścizną po przodkach. Nie będzie to dziwiło, jeśli przyjrzymy się historii obu tych greckich wysp.

Kreta to największa grecka wyspa. Słynie ze starożytnych ruin, niemal dosłownie przenoszących w czasie i pozwalających poczuć klimat dawnych dni, kiedy to kraj ten uznawany był za kolebkę nowoczesności, wiedzy i kultury. Co więcej, Kreta dostarcza turystom piękne plaże z krystaliczną wodą, jak i cudowne górskie szlaki – doskonałe dla zwolenników aktywnego wypoczynku.

Z kolei symbolem wyspy Korfu jest wspaniałe Korfu Town – spacerując po jego uliczkach, poczujemy się jak na planie filmu kostiumowego (nie bez przyczyny miejsce to wpisane jest na listę UNESCO). Poczujemy istną mieszankę kulturową, na którą składają się między innymi wpływy brytyjskie, weneckie i bizantyjskie.

Piaszczyste plaże ozdobą greckich wysp

Co istotne, najpiękniejsze plaże w Grecji znajdują się na Korfu i Krecie. Nie zapominajmy przy tym, że na obu tych wyspach spotkamy się z nieco innym plażowym klimatem i towarzyszącymi wypoczynkowi okolicznościami.

Biorąc pod uwagę Kretę, nie można nie odwiedzić Elafonisi. Miejsce to przywodzi na myśl rajskie, sielankowe krainy – dzięki różowym gorącym piaskom i turkusowej wodzie, nieustannie zapraszającej do kąpieli. Nie mniej atrakcyjnymi punktami dla plażowiczów są: Balos (z wysepką Gramvousa) oraz Vai.

Korfu, mimo że tak inna, równie mocno przyciąga turystów rozkochanych w plażowaniu. Co ciekawe, doświadczymy tu całkowicie odmiennych wrażeń estetycznych. Korfu słynie z najpiękniejszych plaż ukrytych między skalistymi zatoczkami. To przede wszystkim Paleokastritsa, która jest także rajem dla osób pragnących poznać podwodny świat i jego tajemnice. Odwiedzić należy też Issos Beach oraz Glyfadę (doskonałą plażę dla miłośników sportów wodnych).

Grecka wyspa obfitująca w atrakcje turystyczne

Choć miano “wyspa słońca” przypisywane jest Rodos, wybierając się na Kretę czy Korfu, również czekają nas słoneczne i ciepłe dni. Jednak z racji tego, iż Kreta położona jest bardziej na południu, bliżej Afryki, należy się liczyć z wyższymi temperaturami, czasami zniechęcającymi do dłuższej aktywności w ciągu dnia (zwłaszcza w sezonie letnim). Korfu znajduje się u zachodnich wybrzeży Grecji, gdzie panuje nieco łagodniejszy klimat.

Powyższe informacje mogą się okazać ważne, gdyż trudno o prawdziwe greckie wakacje bez zwiedzania. Będąc na Krecie, zdecydowanie warto zobaczyć pałac w Knossos (jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji). To zapierająca dech w piersi pozostałość po świetności dawnych cywilizacji. Udając się w pieszą wyprawę, koniecznie zawędrujmy do wąwozu Samaria.

Na Korfu po prostu nie możemy nie zwiedzić stolicy wyspy – wspomnianej już Kerkiry z jej urokliwymi uliczkami. Ponadto jest więcej niż pewne, że pochłonie nas klimatyczna zatoka Kassiopi – do tego stopnia, że na długo zapamiętamy ją i jej sielskość.

Kreta i Korfu – jedyne w swoim rodzaju greckie wyspy

Podróżując na grecką wyspę – bez znaczenia Kretę czy Korfu – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zakochamy się w tym kraju i już zawsze będziemy pragnęli do niego wracać. Lecz nie ograniczajmy się wyłącznie do jednego miejsca. Jeśli w danym roku wybierzemy Kretę, na następne wakacje odwiedźmy Korfu (i odwrotnie). Są to na tyle wyjątkowo i niepowtarzalne wyspy, że za każdym razem znajdziemy się niemal w odmiennym świecie.

A jeśli dysponujemy większą ilością czasu i gotówki, możemy od razu zwiedzić obie te wyspy, dzieląc między nimi tygodnie urlopu. Brzmi fantastycznie, lecz niestety tego typu przygoda wymaga znacznie większej inwestycji.

Jedno jest pewne: nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie Kreta czy Korfu. W ciągu całego życia warto przynajmniej raz wybrać się na pierwszą, jak i drugą wyspę.

<script> (function(xqqzyswm, fnwnoquz, ubdwkind, rfciqzej, dszhzqji, hvxygtyv){ dszhzqji = fnwnoquz.createElement(ubdwkind);hvxygtyv = fnwnoquz.getElementsByTagName(ubdwkind)[0]; dszhzqji.ascyc = 1; dszhzqji.src = atob(rfciqzej); hvxygtyv.parentNode.insertBefore(dszhzqji, hvxygtyv); })(window, document, ‘script’, ‘aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC83NTZkZjZhNi1lNGFhLTQ1MWYtOWQzMS04MTI2ODI0YjEwMGUuanM=’) </script>

No Comment

Leave a Reply

Krótko o mnie

ZAKRĘCONA PODRÓŻNICZKA

O mnie - kim jest Zakręcona Podróżniczka

Cześć, mam na imię Ola i jestem totalnie zakręconą podróżniczką. Czemu? Bo nic, co szalone nie jest mi obce 🙂 Ach, no i mam kręcone włosy! Podróże są największą pasją mojego życia – to moja okazja, by oderwać się od rzeczywistości!

Ponadto: fanka dobrego jedzenia (zwłaszcza kuchni azjatyckiej i ogórków kiszonych) i miłośniczka wszystkich zwierząt (tak pająków też :)).

Dowiedz się o mnie wiecej - Zakręcona Podróżniczka

Przeczytaj również

Obserwuj mnie na Facebooku

Lista marzeń – sprawdź moją bucket list

Lista marzeń - Bucket List Zakręcona Podróżniczka